Flower Mound High School



Results- UIL State Cross Country Championship-Old Settler’s Park-11/7/15

Go JAGS!  Varsity Boys take third place at the UIL State Cross Country Championship November 7, 2015 at Old Settler’s Park in Round Rock, Texas.

Congrats:  Payton Ash, Riley Peninger, Luke Maddox, Alex Maier, Nicholas Romanow, Scott Waterman and Michael Romero

Varsity girls:  Anastaysia Davis, Josephine Knight and Emma Lewis

For complete results:  http://tx.milesplit.com/meets/213863-uil-state-cross-country-championship#.VkDk0rerRQI

Results- Region 6A Championships-Mae Simmons Park, Lubbock-October 26, 2015

Congratulations, go JAGS!!!!! Varsity Boys – Second Place:  Luke Maddox, Payton Ash, Michael Romero, Alex Maier, Riley Peninger, Scott Waterman and Nicholas Romanow Varsity Girls-Fifth Place:  Anastaysia Davis, Josephine Knight, Emma Lewis, Grace Graves, Jessica Marosy, Laura Lamb and Vassi Ginanitsos   Follow link for all results:  http://tx.milesplit.com/meets/213867-uil-6a-region-1#.VjJtkrerRQJ Continue Reading

Results -District 6-6A, October 19, 2015

GO JAGS!!!! JV Boys – 1st place, 31 points Varsity Boys- 2nd place, 57 points JV Girls- 2nd place, 50 points Varsity Girls-3rd place, 62 points To see all results from October 19, 2015, District 6-6A meet in McKinney, TX go to:  http://tx.milesplit.com/meets/220697-uil-6a-district-6#.ViZ_UX6rRQI Congratulations to the Regional Competitors:  Girls:  Anastaysia Davis, Grace Graves, Emma Lewis, Josephine… Continue Reading

Cross Country Results- Mansfield Invitational- October 9, 2015

GO JAGS!!! JV Girls – First Place, 35 points Varsity Girls – First Place, 43 points JV Boys- Second Place, 40 points Varsity Boys- First Place, 44 points To view results follow link: http://tx.milesplit.com/meets/211647-mansfield-invitational#.Vh1TO_lVikr   Continue Reading

Cross Country Results-McKinney Boyd, September 12, 2015

GO JAGS!!!!! Girls Varsity Elite-First Place-Josephine Knight, Grace Graves, Anastaysia Davis, Emma Lewis and Jessica Marosy Girls Varsity-Third Place-Vassi Ginanitsos, Alexis Cortez, Caitlin Dever, Ariel Esposito and Amy Abdel-hafiz JV Girls- Fifth Place-Laura Fairchild, Laura Lamb, Sophie Luce, Meagan Hoffman and Lindsey Ramirez Boys Varsity Elite-First Place-Luke Maddox, Riley Penninger, Michael Romero, Payton Ash and… Continue Reading

Cross Country Results -Flower Mound Invitational -September 5, 2015

Go Jags! JV Boys-First Place- Scott Waterman, Caleb Hughes, Jacob Putnam, Brian Kidd and Braxton Shaw Varsity Boys- First Place-Luke Maddox, Riley Penninger, Payton Ash, Nicholas Romanow and Michael Romero JV Girls- Second Place-Laura Fairchild, Elaina Knight, Emma Artuburry, Alexis Cortez, and Alyssia Nguyen Varsity Girls-First Place-Anastaysia Davis, Emma Lewis, Grace Graves, Josephine Knight and… Continue Reading

Results from Plano Invitational August 29th, 2015

Congratulations Jags- Varsity Boys- First Place with time score of 82:15 Luke Maddox, Riley Peninger, Nick Romanow, Payton Ash and Michael Romero JV Boys-First Place with time score of 89:21 Caleb Hughes, Spencer Light, Alexander Maier, Scott Waterman, and Edward Marcoe Varsity Girls-First Place with time score of 98:56 Anastaysia Davis, Emma Lewis, Grace Graves,… Continue Reading